איך לבחור סולמות מתקפלים

איך לבחור סולמות מתקפלים / נשלפים לעליות גג?

 סולם נשלף לעליית גג (מדרגות מתקפלות) מהווה היום פיתרון  נפוץ לעליה לחללים בעלי מפתח קטן מאוד, משום היותו קל קומפקטי ופשוט לתפעול.  

בבחירת מדרגות נשלפות לעליית גג, ישנם מספר גורמים בהם מומלץ להתחשב לפני רכישה:
לסולמות ,דגמים (וסוגים המגיעים מארצות שונות), בעלות יכולות ייצור ורמת ביצוע וטכנולוגיה משתנות ואי לכך משתנה גם איכות המוצר מאפייניו ואורך חייו.

  ישנם סולמות מהמזרח: סין, תאילנד, צ'כיה ועוד הבנויים בשיטת חיבור רכה וחלשה בין שלבי הסולם (שעליהם דורכים עם המשקל) לבין צידי השלב. לשיטתם החיבור נעשה על ידי "ניטים" (מסמרות של 6 מ"מ) שבקלות ניגזרות לאחר תקופה של שימוש, ואז, למעשה הסולם חסר תועלת. לא ניתן לתקן סולם כזה והוא מושלח לפח המיחזור. עלותו של סולם זה, כ: 1400 – 2000 ש"ח, משתנה בהתאם לחברה וליבואן המפיץ.

חשוב לדעת שאפשר גם אחרת(!) ולבחור סולם בעל  מחבר נכון ויצרן איכותי, כמו הסולם שגיליתי (לאחר המלצה) בביקורי  האחרון בחברת "קו נבון מדרגות" בחולון
 ראיתי שם סולם איטלקי שבנוי ברמת חוזק עליונה, מרשימה וגם מעוצבת ונוחה לשימוש.

מדובר בסולם מתקפל הבנוי מפלדה קשה ,סולם מדגם "שמיניות", הידוע כאיכותי ויציב מאוד, מאופיין במספר נתוני יסוד שלא קיימים בשום סולם אחר  (פשוט ככה).

לסולם איטלקי זה מדגם "S" המיוצר ומיובא מבולוניה איטליה, ישנם שלבי פלדה חזקים מאוד המרותכים אחד לשני ולא מחוברים ב"ניטים" אלא בבורג תעופתי מפלדה! הסולם כולו מגולוון נגד נזקי חלודה ומתאים גם למיקום בחדרי האמבטיה ואיזורים לחים, הוא מצוייד בשני קפיצים ספירליים איכותיים (במקום אחד כמו ברוב הסולמות), דבר המבטיח פתיחה וסגירה קלים, גם לילדים ומבוגרים מאוד. הסולם של "קו נבון מדרגות" מצוייד בשני גלגלי אוקולון בשלב התחתון על מנת להבטיח מניעת שריטות על הריצוף (פרקט/שיש/גרניט) בקומה התחתונה.

  סולם זה של "קו נבון מדרגות" מצוייד במעקה צמוד על פני מדרגות ושני מעקות בחלקו העליון על מנת לאפשר כניסה ויציאה קלים מהגג. בנוסף לכך לסולם ישנו סגר פטנטי נפלא המאפשר פתיחה קלה באמצעות מוט טלסקופי מלמטה, ולוח עץ שסוגר מושלם את הפתח עם פנלים מובנים ("שהלבניות") ממתכת ברוחב של 35 מ"מ.

שמחתי לגלות שלא מגבילים אותי לפתח מסויים ואני יכולה לתכנן מתוך שפע של גדלים לכל מטרת שימוש. לדוגמא: סולמות בגודל של 50X70, 70X70, 80X70, 90X70, 100X70, 110X70, 100X100, 90X90, 80X80, 60X70, 60X80, 60X100, וגם המחיר היה סביר בין 1500 – 1700 ש"ח לפני מע"מ.

כמו כן ישנם סולמות קיר הנפתחים מהצד ולא מהתקרה. אלו סולמות נהדרים הבנויים לפי אותו מפרט של "קו נבון מדרגות": שלבים מרותכים, מאוד יציבים וקל לפתיחה וסגירה. יחסית לאלטרנטיבות בשוק, המחיר כאן היה נמוך בגלל ש"קו נבון מדרגות" היא היבואנית מאירופה, תוך שימת דגש על איכות ומפרט טכני ברמה גבוהה הנדרשת על ידי צרכנים נבונים בישראל.